امروز در تاریخ مطبوعات

 

بیست‌ونهم مهر

میرزا محمدحسین فروغی، مدیر نشریه تربیت در این روز از سال 1286 خورشیدی درگذشت. اساسنامه سندیکای نویسندگان و خبرنگاران مطبوعات در این روز به سال 1350 خورشیدی اصلاح شد. احمد آرامش مدیر روزنامه بهرام و مدیر روزنامه دیپلمات در این روز به سال 1352 ترور شد. داریوش گودرزی‌کیا خبرنگار عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی در این روز به سال 1363 به شهادت رسید. قانون ممنوعیت وزارتخانه‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی از چاپ و انتشار نشریات غیرضروری در این روز از سال 1365 به تصویب رسید. همایش کاریکاتور و طنزپردازی در ایران در این روز از سال 1374 خورشیدی برگزار شد.

 

طنز روز

نکته روز

مردانی از طایفه سلمان

امام باقر عليه السّلام فرمود که پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله اين آيه را قرائت كرد:

وَ آخَرينَ مِنْهُمْ لَمّا يَلْحَقُوا بِهِمْ وَ هُوَ الْعَزيزُ الْحَكيمُ (62جمعه/3)

و [در ميان] ديگرانى از آنان كه هنوز به آنان نپيوسته‏اند، و اوست پيروزمند فرزانه.

(پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله براى تعليم و تزكيه) عده ديگرى برگزيده شده است كه به مؤمنين مى‏پيوندند و خداوند توانا و آگاه است.

شخصى به پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله عرض كرد: اينها چه كسى هستند؟

حضرت دست خود را بر شانه سلمان گذاشت و فرمود:

لو كان الايمان فى الثريا لنا لته رجال من هولاء.

اگر ايمان در ستاره ثريا (پروين) باشد مردانى از طايفه همين سلمان به آن دست مى‏يابند.

ادامه مطلب...
 

Content Module

پیوند ها

روزنامه ها و نشریات ادواری
خبرگزاری ها
سایتها

آمار سایت

Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
 
چاپ ارسال به دوست

خبرنگاري مشمول قانون مشاغل سخت و زيان‌آور شد

 

امروزنامه - 09/12/1390

 

مدير عامل صندوق حمايت از خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و هنرمندان گفت: حرفه‌ي خبرنگاري به‌عنوان مشاغل سخت و زيان‌آور شناخته شده و خبرنگار مي‌تواند با 20 سال سابقه‌ي كار بازنشسته شود.

به گزارش خبرنگار رسانه خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مهدي شجاعي اظهار كرد: مجري اين قانون دستگاه‌هاي ذيربط از جمله وزارت كار و سازمان تامين اجتماعي و ساير دواير هستند كه به دليل روشن‌ نبودن تعريف خبرنگار و مصاديق آن، اين موضوع تاكنون به مشكل دچار بود تا بالاخره مصاديق خبرنگاري از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مشخص و رسما اعلام شد.

مدير عامل صندوق حمايت از خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و هنرمندان ادامه داد: پيش‌نويس آيين‌نامه كار حرفه‌يي خبرنگاران با حمايت‌هاي معاونت امور مطبوعاتي و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و صندوق تدوين شده و به دولت ارايه شد.

به گفته او پيش‌نويس مربوطه در كميته‌ي فرهنگي دولت تصويب شده و به زودي به تصويب هيات وزيران نيز مي‌رسد و ابلاغ مي‌شود.

مدير عامل صندوق حمايت از خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و هنرمندان با ابراز اميدواري از اجرايي ‌شدن اين قانون گفت: در سال 90 كار انجام و خوشبختانه تصويب شد و در سال 91 نهايي مي‌شود.

شجاعي در پاسخ به خبرنگار ايسنا درباره‌ي تعريف خبرنگار در آيين‌نامه، تاكيد كرد: در مطبوعات خبرنگار، گزارش‌گر، سردبير، عكاس خبري، دبير سرويس، معاون دبير سرويس و... كار خبري مي‌كنند كه اين عنوان در خبرگزاري‌ها متفاوت است و به دليل متفاوت اين حرفه در رسانه‌ها اين قانون بلااجرا مانده بود، اما اين مصوبه با تعريف حرفه‌ي خبرنگاري اين مساله را حل كرد؛ چرا كه خبرنگار، عكاس خبري، مدير خبر، همه خبرنگار هستند و كار خبري مي‌كنند.

وي هم‌چنين در جمع خبرنگاران گفت: تاكنون بالاي 20 هزار نفر در سامانه سمان ثبت نام كرده‌اند كه معاونت امور مطبوعاتي در حال بررسي آثار و فعاليت‌هاي خبرنگاري است.

شجاعي افزود: همه خبرنگاراني كه 20 سال سابقه‌ي كار خبري داشته باشند، مشمول قانون مشاغل سخت و زيان‌آور مي‌شوند و به‌جاي 30 سال كار با 20 سال كار بازنشسته خواهند شد.

مدير عامل صندوق حمايت از خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و هنرمندان تاكيد كرد: كليه هنرمندان، نويسندگان، روزنامه‌نگاران و اعضاي صندوق همه مي‌توانند به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي محل سكونت خود مراجعه و جهت ثبت‌نام اقدام كنند.

وي تصريح كرد: با بخشنامه‌اي كه به همه ادارات فرهنگي كشور فرستاده مي‌شود، مراجعين مي‌توانند از روز شنبه نسبت به ثبت‌نام براي عضويت در صندوق و برخورداري از بيمه تكميلي اقدام كنند.

مدير عامل صندوق حمايت از خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و هنرمندان در پايان هزينه‌ي بيمه تكميلي اعضاي صندوق را براي يك سال 60 هزار تومان اعلام كرد.

نظر
افزدون جدیدجتسجوRSS
تنها کاربران ثبت شده می توانند نظر ارسال کنند

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >
 
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS