امروز در تاریخ مطبوعات

 

بیست‌وپنجم آذر

در این روز به سال 1320 خورشیدی امتیاز روزنامه ایران دوباره به زین‌العابدین رهنما اعطا شد. مجوز روزنامه مهرایران به نام مجید موقر در این روز در سال 1320 خورشیدی صادر گردید. نشریه شهریار در این روز در سال 1325 خورشیدی به دستور فرمانداری نظامی توقیف شد. در همین روز به سال 1331 خورشیدی کلیه مطبوعات یزد به دستور فرمانداری نظامی تعطیل شدند. روزنامه آیندگان در این روز در سال 1346 خورشیدی آغاز به انتشار کرد. در بیست‌وپنجم آذر سال 1350 خورشیدی نشریه پیام ارتباطات به عنوان نشریه داخلی دانشکده علوم ارتباطات منتشر شد. دانشجویان مرکز گسترش آموزش رسانه‌ها در این روز در سال 1375 از روزنامه ایران بازدید کردند.

 

طنز روز

نکته روز

مردانی از طایفه سلمان

امام باقر عليه السّلام فرمود که پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله اين آيه را قرائت كرد:

وَ آخَرينَ مِنْهُمْ لَمّا يَلْحَقُوا بِهِمْ وَ هُوَ الْعَزيزُ الْحَكيمُ (62جمعه/3)

و [در ميان] ديگرانى از آنان كه هنوز به آنان نپيوسته‏اند، و اوست پيروزمند فرزانه.

(پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله براى تعليم و تزكيه) عده ديگرى برگزيده شده است كه به مؤمنين مى‏پيوندند و خداوند توانا و آگاه است.

شخصى به پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله عرض كرد: اينها چه كسى هستند؟

حضرت دست خود را بر شانه سلمان گذاشت و فرمود:

لو كان الايمان فى الثريا لنا لته رجال من هولاء.

اگر ايمان در ستاره ثريا (پروين) باشد مردانى از طايفه همين سلمان به آن دست مى‏يابند.

ادامه مطلب...
 

Content Module

پیوند ها

روزنامه ها و نشریات ادواری
خبرگزاری ها
سایتها

آمار سایت

Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
 
چاپ ارسال به دوست

دم خروس از زیر قبای گرانقیمت ملا شمس الدین!

 

دربارة انتخاب روزنامه نگاران برتر و توهین های مکرر به پیشکسوتان و اساتید روزنامه نگاری ایران

 

امروزنامه: مطلب زیر در پی اعلام اسامی روزنامه نگاران برتر از سوی انجمن منحل شده روزنامه نگاران ایران توسط یکی از اعضای انجمن تهیه و برای امروزنامه ارسال شده است. با اینکه موضوع این نوشته جدید نیست اما حاوی نکاتی است که انتشار آن را توجیه می کند.

 

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران (منحل شدة) در اردیبهشت ماه امسال هم به مانند چند سال گذشته اقدام به انتخاب پنج روزنامه نگار برتر نمود. این اقدام انجمن مذکور از چند جهت قابل تأمل است.

 

 اول اینکه هدف از این کارها چیست؟ آیا انجمن و دست اندرکاران آن هنوز باور نکرده اند دیگر قانوناً و رسماً موجودیت ندارند و پیش از هر کار و برنامه ای باید مسئلة هویت خود را روشن کنند؟ قطعاً این را می دانند اما به دلایلی از پرداختن به آن طفره می روند. یکی از آن دلایل چشم دوختن به نتایج انتخابات آتی ریاست جمهوری است تا در صورت پیروزی کاندیدای مورد نظرشان بتوانند ورق را برگردانند و باز راهی را بروند که در سال های گذشته رفته اند؛ و البته برای اعضای انجمن بی نتیجه بوده است. این خود آشکارا نشان می دهد که رفتار گردانندگان انجمن کاملاً جناحی و سیاسی است و هیچ صبغة صنفی ندارد.

 

دلیل دوم را باید در تلاش هیئت مدیره برای کسب وجهه در جامعة روزنامه نگاران کشور جست. اگر به یاد داشته باشید در سال های قبل عمدتاً کسانی به عنوان روزنامه نگار برتر انتخاب و معرفی می شدند که وابستگی سیاسی به جناحی داشتند که هیئت مدیره به آن وابسته است. اکثر اعضای انجمن از این رفتار تبعیض آمیز سیاسی و بی منطق ناراضی بودند و هر چه اعتراض می کردند بی فایده بود و متهم به وابستگی به جناح مقابل می شدند!

 

روزنامه نگارانی که اخیراً از سوی هیئت مدیرة غیرقانونی به عنوان چهره های برتر سال در این حوزه معرفی شدند، جلال رفیع، بهروز بهزادی، علی دهباشی و فریدون صدیقی، نام های آشنایی هستند که سال هاست در مطبوعات معتبر قلم می زنند و بلکه به تربیت روزنامه نگاران اهتمام دارند. در کنار این نامهای معتبر روزنامه نگاری ایرانی، افراد دیگری را می توان نام برد. سؤال ما و بسیاری از اعضای انجمن منحل شده از هیئت مدیره این است که در سال های گذشته چرا به این سرمایه های ارزشمند روزنامه نگاری کشور بی توجهی کرده و در واقع با انتخاب های نابجا به نوعی به جامعة روزنامه نگاران و بخصوص پیشکسوتان و سرامدان این حرفه بی احترامی نموده و اکنون که به واسطة همان سیاه کاری ها به محاق انحلال افتاده و دستش از همه جا بریده، به یاد این افتاده که چنین کسانی هم در عرصة مطبوعات کشور فعال هستند؟! آیا توجیهی وجود دارد که چرا در سال های گذشته مثلاً محمد قوچانی، که اساساً روزنامه نگاری را نردبان ترقی خود می داند و هر طرف که باد سیاست بوزد به همان طرف غش می کند و باند خود را در «منطقة ویژة اقتصادی» مورد نظر مستقر می نماید، یا آن یکی که کار مطبوعاتی را ابزاری برای توهین به اسلام و انقلاب قرار داده و چون یار غار و تأمین کنندة مالی حضرات مدیر و مدیره در پروژه های دامنه دارشان است، به عنوان روزنامه نگار برتر معرفی می شوند اما حتی یادی از ده ها روزنامه نگار حرفه ای و حقیقت طلب و بااخلاق که در این حوزه فعال بوده و هستند نمی شود؟ نه! این دم خروس آنقدر تابلو از زیر قبای شمایان بیرون زده که پنهان کردنش دیگر ممکن نیست...

 

اقدام انجمن منحل شده، وظیفه ای بوده که در انجام آن بسیار تأخیر کرده و هنوز هم نه به لحاظ وظیفه، بلکه همچنان نابخردانه در سودای سوء استفاده از نام و اعتبار این اساتید روزنامه نگاری (به ویژه با قرار دادن نام کسی که فعالیت روزنامه نگاری اش فقط محدود به روزنامه های منتسب به جناح خاصی بوده) صورت گرفته است و لازم است که چند نفر لانه کرده در ساختمان انجمن سابق در این واپسین لحظات، دست کم به حرمت قلم و شخصیت این روزنامه نگاران و امثال ایشان رسماً از نابخردی ها و سیه کاری های خود از جامعة مطبوعاتی کشور پوزش بخواهند.

 

نکتة پایانی ربطی به هیئت مدیرة غیرقانونی انجمن منحل شده ندارد بلکه خطاب به انجمن صنفی روزنامه نگاران و خبرنگاران است. شما که با انتقاد از عملکرد انجمن سابق پا به این میدان گذاشتید، کجایید و در چه کارید؟ لااقل برای حفظ شأن روزنامه نگاری در این وانفسای سیاسی کاری و بدکرداری حرکتی کنید و گرنه آش همان است و فقط کاسه انگار عوض شده!

 

 بهروز نادری

نظر
افزدون جدیدجتسجوRSS
تنها کاربران ثبت شده می توانند نظر ارسال کنند

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >
 
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS