امروز در تاریخ مطبوعات

طنز روز

نکته روز

وعده حق

امام باقر (ع) فرمود که رسول خدا (ص) فرمود:

خداوند عزوجل می فرمایند سوگند به عزت و شکوه و بزرگ منشی و نور و برتری و بلندی جایگاهم که هیچ بنده ای خواهش نفسانی خویش را بر خواسته من مقدم نمی دارد جز اینکه کارش را پریشان و پراکنده می سازم و دنیایش را بر او مشتبه و درهم بر هم می گردانم و قلبش را به دنیایش مشغول می سازم و (با این همه) به او از دنیا به همان اندازه ای که برایش مقدر نموده ام می دهم و...

ادامه مطلب...
 

Content Module

پیوند ها

روزنامه ها و نشریات ادواری
خبرگزاری ها
سایتها

آمار سایت

Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
 
چاپ ارسال به دوست

معضلات دکه های روزنامه فروشی

  

امروزنامه – 02/08/1389

  

بسیاری از کیوسک های روزنامه فروشی که از سواد و دانش کمی برخوردارند به این موضوع فکر می کنند که سود فروش سیگار و آب میوه بیشتر است یا روزنامه و مجله!

 

اکثر کیوسک داران سواد و دانش کافی ندارند و از خبر و علم و دانش و خبررسانی روز چیزی نمی دانند و در نظر کیوسک دار و توزیع کننده و فروشنده روزنامه و مجله، هر نشریه کاغذی است که ارزش آن به قیمت و سود و درصد فروش آن است که سهم کیوسک را مشخص می کند و برای او اطلاع رسانی ارزش ندارد بلکه سود فروش آن مهم است.

 

از نظر بسیاری از کیوسک داران ، ارزش فروش سیگار و آب میوه و مجلاتی که عکس هنر پیشه را چاپ می کند بیشتر از روزنامه هایی است که فرهنگ سازی و خبررسانی می کند و به سرنوشت کشور در بخش های مخلتف سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی بها می دهد.

 

در کنار مشکلات بسیار ترافیک شهری، نابسامانی پیاده روها و خیابان ها و کوچه های پر رفت و آمد بیش از گذشته به چشم می خورد و متناسب با تعداد خودروهای تولید شده در 10 سال گذشته، نه خیابان ها تعریض شده اند و نه پارکینگ مناسب برای آنها در نظر گرفته شده است، در نتیجه، خودروهای بسیاری در گوشه و کنار خیابان ها و کوچه های باریک پارک شده اند و شرکت ها و ساختمان های اداری و مسکونی متناسب با تعداد خودروهای خود هیچ برنامه ای برای ایجاد پارکینگ مناسب ندارند.

 

سد معبر دست فروش ها، رفت و آمد خطرناک و پر سروصدای موتور سیکلت ها، نامتناسب بودن بافت هندسی و قدیمی شهری مانند تهران با جمعیت و کسب و کار و مراجعه مردم به بازارهای مختلف و ... بیش از گذشته به چشم می خورد.

 

متناسب با تعداد خودروهای تولید شده کشور که به سالی 1 میلیون و 300 هزار دستگاه رسیده ، برنامه ای برای ساماندهی ترافیک و رفت و آمد وپارک آنها ارائه نشده، تمام کوچه ها و خیابان ها حتی در مناطق حاشیه شهر و دور از بازار و کسب و کار، مملو از خودروهایی است که پارک شده و یا رها شده اند و محیط رفت وآمد مردم را حتی در مناطق مسکونی تنگ و پر از مشکل کرده اند. مردم حتی برای رفت و آمد به درون ساختمان محل سکونت و خرید و عبور و مرور با مشکل روبه هستند.

 

در کنار این معضلات رو به افزایش، معضلات کیوسک های روزنامه فروشی نیز از عمده مشکلات شهری و به خصوص در مناطق پر ازدحام و متراکم جمعیتی است.

 

عده ای از مردم و جوانان با ازدحام و تجمع در کنار و مقابل کیوسک ها، یا در حال گفت و گو هستند یا به خرید سیگار و خوراکی و آب معدنی و خواندن روزنامه مشغولند.

 

در برخی مناطق تهران و شهرهای بزرگ، تعدادی از افراد متخلف از طریق کیوسک ها به خرید و فروش مواد مخدر مشغول هستند یا با تجمع در حواشی کیوسک ها به مزاحمت مردمی و خلاف های گوناگون اقدام می کنند.

 

سد معبر و مشکل رفت وآمد مردم و به خصوص بانوان در پیاده روهای مناطق مرکزی شهر، سر کوچه ها و خیابان هایی که کیوسک ها قرار دارند بیش از گذشته افزایش یافته است.

 

در حالی که در بسیاری از کشورها، فروش سیگار، روزنامه و تنقلات، آب معدنی، نوشابه، کنسرو، بیسکویت و حتی مجلات از طریق سوپرمارکت ها یا مغازه هایی به صورت زیر پله، ورودی ساختمان ها و... انجام می شود و تعداد کیوسک های روزنامه فروشی کاهش یافته و ساماندهی شده تا مشکل رفت و آمد و ازدحام مردم حل شود و فعالیت خلاف کارها نیز کاهش یابد اما در ایران، هنوز برنامه ای برای ساماندهی کیوسک ها انجام نشده است.

 

مجوز کیوسک ها ظاهرا برای فروش روزنامه و مجله صادر می شود اما متاسفانه به دلایل مختلف از جمله گرانی مغازه ها ، ملک، زمین ، ساختمان و بالا رفتن رقم سرقفلی مغازه ها، بسیاری از فعالیت ها از جمله فروش سیگار، آب میوه، کنسرو، آب معدنی، بیسکویت وچیپس و پفک و ... در کیوسک ها متداول شده است و درآمد اصلی کیوسک ها فروش این اقلام است و سهم کسب و کار روزنامه در کل درآمد کیوسک ها بسیار کم است.

 

در مواردی گزارش شده که در حاشیه شهرها و برخی مناطق پر ازدحام که امکان نظارت کافی وجود ندارد و مردم به صورت عبوری بیش از ساکنین محلی با کیوسک ها سروکار دارند، فروش مواد مخدر و سایر معظلات اجتماعی نیز وجود دارد و برخی افراد متخلف از طریق کیوسک ها به فعالیت هایی اقدام می کنند که انتقاد و اعتراض برخی ساکنین و مردم در حال عبور را به همراه داشته است.

 

حتی اهالی روزنامه ها و مجله ها نیز نسبت به رفتار برخی کیوسک داران اعتراض دارند . برخی از شبکه های توزیع روزنامه به مافیایی تبدیل شده اند که رفتار و عملکرد آنها عملا به نفع فرهنگ و اطلاع رسانی جامعه نیست.

 

برخی مدیران مسوول و سرمایه گذاران روزنامه ها و مجله ها و هفته نامه ها که به کار توزیع و پیچیدگی و مافیای توزیع روزنامه ها آشنا نیستند با وجود هزینه های زیادی که برای چاپ و توزیع متقبل می شوند نه تنها رسانه خود را در دست مخاطبان خود نمی بینند و بابت فروش آنها زیان زیادی متقبل می شوند بلکه باید برای توزیع نشریات خود عملا باید مبالغ زیادی را به کیوسک ها و توزیع کنندگان پرداخت کنند بدون آن که نشریه خود را به دست مخاطب برسانند.

 

در شهرستان ها و استان ها نیز گزارش شده که برخی روزنامه ها به جای این که هر روز منتشر شوند عملا هفته ای یکی دوبار روی دکه قرار می گیرند زیرا سود فروش روزنامه های کم تیراژ کم است و کیوسک ها تمایلی به همکاری با ناشران آنها ندارند . مثلا یک روزنامه اقتصادی یا روزنامه عمومی کم تیراژ که سود زیادی برای کیوسک ها ندارد به جای آن که هر روز از 8 صبح تا 12 ظهر روی دکه باشد، عملا هفته ای یکی دوبار و چند شماره باهم در دکه قرار داده می شود.

 

به عنوان مثال شماره روزهای شنبه، یکشنبه ، دوشنبه و سه شنبه همزمان با هم در روز سه شنبه در دکه قرار داده می شود.

 

جالب این است که سرمایه گذار روزنامه اقتصادی کم تیراژ مورد نظر ما بابت هر ماه انتشار روزنامه 17 تا 20 میلیون تومان هزینه کرده و نه تنها پولی بابت فروش دریافت نکرده بلکه 20 میلیون تومان هم ماهیانه پرداخت کرده است اما عملا روزنامه به مخاطب شهرستانی نرسیده است.

 

یک مدیر با تجربه در کار توزیع روزنامه ها، عملا به خبرنگاران این روزنامه اقتصادی گفت که کار روزنامه و تضمین موفقیت آن به چهار اولویت مهم بستگی دارد . اول توزیع در کیوسک ها و توزیع به مشتریان ، دوم توزیع و سوم توزیع و در مرحله چهارم باید به فکر سردبیر و تحریریه بود.

 

توزیع اول، شبکه کیوسک ها و توزیع کنندگان و خودروها و هواپیماها و قطار و ... است که باید با آنها ارتباط برقرار شود. دوم قرار داد و ارسال و نظارت بر کار آنها است و سوم توجه به برگشتی ها و آمار فروش و برگشتی و ساعت درست توزیع و مواظبت و مراقبت از کیوسک ها و رفتار و عمل آنها است.

 

برخی از این کیوسک ها تا سکه طلا و پول وسود و درصد خوب نگیرند عملا روزنامه را جای خوبی قرار نمی دهند. برخی از آنها روزنامه را به جای فروش تبدیل به کاغذ باطله می کنند و می فروشند. برخی دیگر، روزنامه موردنظر خود را در جای مناسب و بقیه را لابلای بقیه ودر جای نامناسب قرار می دهند.

 

خلاصه آن که فروش روزنامه و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی رسانه ای و خبررسانی به جای آن که مرتبط با قلم نویسنده و کیفیت چاپ و مطلب باشد به رفتار کیوسک ها در شهرستان ها و استان ها و .... مرتبط است.

 

پس اولویت اول و دوم و سوم در دنیای نشریات ایران، توزیع روزنامه است و بعد تحریریه و سردبیر و خبرنگار.

 

تا زمانی که کیوسک ها ساماندهی نشوند و روزنامه ها در قفسه ها و جای مناسب در فروشگاه ها و مغازه ها وکتاب فروشی و ... درجای مناسب نباشد و قیمت مناسب بابت روزنامه و مجلات پرداخت نشود مشکل خبررسانی و فرهنگ سازی همچنان به جای خود با قی است و این مافیای توزیع و کیوسک ها هستند که تکلیف خبررسانی و فرهنگ سازی و اطلاع رسانی را مشخص می کندنه نویسنده و وزارت ارشاد و سردبیر و ...

 

با این وضعیت بایدفکری برای ساماندهی کیوسک ها ی روزنامه فروشی انجام شود تاهم توزیع نشریات درست انجام شود و حمایت از ناشران به خوبی انجام شود و هم جلوی سدمعبر و تخلفات و سیگار فروشی و تخلفات و .... گرفته شود.

 

یک ناشر روزنامه که سال هاست سرمایه گذار روزنامه هاست و هزینه های زیادی پرداخت کرده وبه شبکه توزیع روزنامه ها و کیوسک ها مسلط است می گوید : در قانون مطبوعات و ساختار وزارت ارشاد و کار نشریات، هیچ جایگاه مهم و قابل توجهی برای ناشر دیده نشده و به این موضوع اهمیت داده نمی شود در حالی که اصل مهم موفقیت در کار روزنامه و مجله، توزیع درست و عملکرد مناسب ناشر و توزیع کننده نشریه است که در شرایط نامناسب توزیع نشریات ایران و این حجم از کیوسک ها و عملکرد آنها کار سختی را انجام می دهند.

 

وقتی سردبیر و خبرنگار لیسانس به بالا با اندیشه و قلم و سواد زیاد داریم که نشریه را تولید می کنند چرا کیوسک ها و شبکه توزیع که دانش کافی ندارد و از مطالب و خبر سردر نمی آورد باید روزنامه را به گونه ای توزیع کند که در شان خواننده و روزنامه نگار این کشور نیست.

 

اکثر کیوسک داران سواد و دانش کافی ندارند و از خبر و علم و دانش و خبررسانی روز چیزی نمی دانند و در نظر کیوسک دار و توزیع کننده و فروشنده روزنامه و مجله، هر نشریه کاغذی است که ارزش آن به قیمت و سود و درصد فروش آن است که سهم کیوسک را مشخص می کند و برای او اطلاع رسانی ارزش ندارد بلکه سود فروش آن مهم است.

 

از نظر بسیاری از کیوسک داران ، ارزش فروش سیگار و آب میوه و مجلاتی که عکس هنر پیشه را چاپ می کند بیشتر از روزنامه هایی است که فرهنگ سازی و خبررسانی می کند و به سرنوشت کشور در بخش های مخلتف سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی بها می دهد.

 

در این میان شهرداریها به عنوان متولی ساماندهی کیوسکها نیز قادر به مدیریت مشکل نیستند . چند سال قبل شهرداری در اقدامی قصد جمع آوری و تغییر وضعیت آنها را داشت که با مقاومت کیوسک داران مواجه و توزیع روزنامه همشهری توسط کیوسک داران تحریم شد، سرانجام شهرداری دستها را در مقابل کیوسک داران بالا برد و نتوانست به مشکل فائق آید.

 
نظر
افزدون جدیدجتسجوRSS
تنها کاربران ثبت شده می توانند نظر ارسال کنند

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
< بعد   قبل >
 
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS